Si të lani rrobat nuk mund të jetë në krye të listës suaj të shqetësimeve  në këtë kohë pandemie kur të gjithë po praktikojnë distancimin dhe izolimin shoqëror shoqëror, por ka një vetëdije të ngritur rreth pastërtisë dhe sterilizimit.

Ndërsa nuk ka shumë të dhëna për të sugjeruar se sa kohë virusi mund të jetojë në materiale, CDC ofron një listë të dobishme të këshillave për lavanderi, nëse jeni duke marrë masa paraprake shtesë tani, duke përfshirë zgjedhjen për temperaturën më të lartë të sugjeruar në etiketat e kujdesit, transmeton Telegrafi.

Më poshtë gjeni këshillat e duhura:

Si të lani pambukun dhe sintetikën

Gwen Whiting, themeluesi i Laundress, një markë e produkteve të lavanderisë me bazë në New York City, sugjeron përdorimin e ciklit normal me ujë të ngrohtë në një makinë larëse për shkak të “agjitacionit të tij të lartë dhe një cikli të gjatë, për sendet e përditshme të rrobave të bëra nga pambuku dhe sintetika e qëndrueshme, të tilla si çarçafë, peshqirë, bluza, çorape dhe mbathje”.

Si të lani rrobat e thurura

“Nëse sendi i thurur përmban ndonjë sasi mëndafshi, ndiqni udhëzimet e larjes për mëndafshi edhe nëse përqindja është e vogël,” thotë Lindsey Boyd, bashkëthemeluese e The Laundress. “I njëjti rregull vlen për të gjitha leshrat dhe kashmiri. Pra, nëse keni një triko që është 20% lesh dhe 80% pambuk, duhet të pastrohet sipas udhëzimeve të larjes së leshit, ndërsa një fustan që është 30% lesh kashmiri dhe 70% lesh duhet të lahet sipas udhëzimeve të larjes së kashmirit, duke përdorur një sapun projektuar për sintetikë mëndafshi dhe delikate.

Thani rrobat e thurura duke i vendosur sendet të rrafshëta në formën e tyre natyrale në një raft për tharje ose peshqir të pastër dhe “kurrë mos varni leshin e lagur, pasi mund të shtrihet dhe shtrembërojë formën,” thotë Boyd.

Si të lani 100% lesh kashmiri dhe 100% mëndafsh

“Larja e sendeve prej lesh kashmiri dhe mëndafshi në shtëpi jo vetëm që ndihmon në ruajtjen e fibrave, por është gjithashtu më pak toksike dhe e shtrenjtë sesa pastrimi kimim”, thotë Boyd.

Kontrolloni etiketën e kujdesit të çdo parash kashmiri para se të lani, pasi disa por jo të gjitha janë të sigurta për të larë me dorë, thotë Mary Johnson, shkencëtare kryesore në Tide dhe Downy.

Si të lani lëkurën dhe leshin

Përkundër besimit popullor, ju nuk mund të pastroni me avull të gjitha material. “Ju nuk mund të bëni avull lëkure ose leshi – do t’i shkatërroni ato”, thotë Jerry Pozniak, drejtori menaxhues i vendndodhjes së pastrimeve kimike të Jeeves New York. Një palë pantallona, ​​ose një çantë dore), ju mund ta fshini butësisht me një leckë dezinfektuese, sugjeron Pozniak, deri sa të arrini tek një profesionist. Pastruesit e lëkurës në shtëpi janë gjithashtu një mundësi.

Si të lani veshjet nga poliestri ose najloni

Për rrobat e najlonit apo poliestrës, Boyd sugjeron larjen e makinerive në ciklin normal, pasi “najloni dhe poliesteri janë sintetikë të qëndrueshëm”.

/Telegrafi/

By I ZH

Leave a Reply