Gati 23 mijë persona janë gjobitur në Itali për mos respektimin e rregullave të kufizimit të lëvizjes, në vetëm dy ditë.

Policia italiane gjobiti gati 23,000 persona për shkeljen e rregullave të përmbajtjes së koronavirusit të premten dhe të shtunën, tha Ministria e Brendshme e vendit, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Ministria pritet të lëshojë numrin e gjobave të dhëna në të dielën e Pashkëve më vonë sot.

Gjatë ditës së premte dhe të shtunë, 22.956 persona u gjobitën, së bashku me 397 biznese, sipas ministrisë.

Gjatë fundjavës së Pashkëve, forcat e policisë shtrënguan kontrollet në shumicën e rrugëve për të parandaluar lëvizjen e njerëzve dhe për të mbajtur pajtueshmërinë me masat e kontrollit kundër përhapjes së koronavirusit, shtoi ministria.

Nga fillimi i bllokimit kombëtar në Itali nga 11 Mars deri 11 Prill, janë kontrolluar gjithsej 6.762.858 persona për t’u siguruar që ata ishin në përputhje me masat e kontrollit. /Lajmi.net/

By I ZH

Leave a Reply