Rusia tha se ka dërguar në Shtetet e Bashkuara një aeroplan ushtarak me pajisje mjekësore, për t’i ndihmuar ato në luftën kundër koronavirusit.

Televizioni shtetëror rus Rossiya 24 shfaqi pamje të aeroplanit duke u nisur nga një bazë ushtarake pranë Moskës.

Dërgesa duket të jetë rezultat i një bisede telefonike që presidenti amerikan, Donald Trump, ka zhvilluar me presidentin rus, Vladimir Putin, më 30 mars.

“Trump e ka pranuar me mirënjohje këtë ndihmë humanitare”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Uashingtoni nuk e ka konfirmuar fluturimin e aeroplanit rus, por Trump ka folur për marrjen e ndihmës nga Rusia gjatë një konference për gazetarë, më 30 mars.

Shumë kritikë të Moskës kanë thënë se Rusia po e përdor ndihmën si pjesë të një fushate të dezinformimit dhe propagandës, për të mbjellë frikë dhe për të forcuar imazhin e Putinit.

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në SHBA ka kaluar 4,000, ndërsa të infektuar janë afro 190,000.

Në Rusi, ku është vënë në dyshim saktësia e të dhënave zyrtare, numri i rasteve të konfirmuara është rritur në ditët e fundit, por ende duket i ulët në krahasim me vendet e tjera evropiane.

Sipas zyrtarëve rusë, numri i të infektuarve në këtë vend është 2,777, ndërsa 24 pacientë kanë vdekur.

By I ZH

Leave a Reply