Presidenti i Federatës së Futbollit Italian (FIGC) Gabriele Gravina mbetet me shpresë për të rifilluar sezonin 2019/20 të Serisë A, qoftë në korrik ose gusht në mes të pandemisë koronavirus.

Seria A, si shumica e ligave në të gjithë botën, është pezulluar në kohë të pacaktuar për shkak të krizës Covid-19, e cila ka marrë më shumë se 21.100 jetë në botë.

Italia ka qenë e goditur më rëndë, me mbi 7.500 viktima dhe të paktën 74.300 raste të konfirmuara, pasi spitalet dhe punëtorët e urgjencës luftojnë për ta përballuar, transmeton lajmi.net.

“Për aq kohë sa unë jam në gjendje, unë nuk do të humbas shpresën për të rifilluar sezonin. Do të bëj gjithçka për ta bërë atë të ndodhë. Unë nuk heq dorë lehtë”, i tha Gravina Radio Marte.

“Jam i vetëdijshëm që është ende herët për të menduar një datë, por duhet të mendojmë pozitivisht. Ne do të përpiqemi të bëjmë çmos që madje të luajmë me koston e kërkimit të mbështetjes nga UEFA dhe FIFA për të shkuar përtej 30 qershorit, prandaj gjithashtu duke përfituar nga korriku dhe gushti”.

“Tani për tani, nuk ka vend për interesa individuale. Unë lutem për sens të përbashkët sepse, në fund të fundit, është FIGC që do të duhet të vendosë. Nesër do të kemi një takim me qeverinë për hapat e mëtutjeshëm”, deklaroi ai.

By I ZH

Leave a Reply