Deri më 12 janar, më pak se tre muaj më parë, infeksioni koronavirus ishte i përhapur vetëm në Kinë. Dhe, më 13 janar, virusi u bë një problem global. Rasti i parë u raportua në Tajlandë, i ndjekur nga Japonia, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara.
Së shpejti, përbindëshi Covid-19 u përhap në të gjithë Evropën dhe preku pjesë të Afrikës, duke shkaktuar një pandemi. Më shumë se një milion raste të Covid-19 janë raportuar në të gjithë botën deri më sot, dhe afro 60,000 njerëz kanë vdekur, raporton BBC.

Shumë njerëz kanë pyetur veten nëse ende ka një vend pa raste të koronavirusit në planet sepse numri i infeksioneve po rritet në mënyrë dramatike. Përgjigja është po.

Në mesin e 193 anëtarëve të Kombeve të Bashkuara, që nga 2 Prilli, 18 vende nuk e raportuan rastin e Covid-19: Komori, Kiribati, Lesoto, Ishujt Marshall, Mikronezia, Nauru, Koreja e Veriut, Palau, Samoa, Shën Thomas dhe Principal, Ishujt Solomon; Sudani i Jugut; Taxhikistani; Tonga; Turkmenistan; Tuvalu; Vanuatu dhe Jemeni. /BiMedia/

By I ZH

Leave a Reply