Një video e realitetit virtual zbulon se si koronavirusi përhapet me shpejtësi nëpër mushkëri, duke shkaktuar dëme të përhapura dhe potencialisht afatgjata. Mjekët në Universitetin George Washington të teknologjisë kanë realizuar video të realitetit virtual për të vizualizuar mushkëritë e një pacienti COVID-19 i cili u transferua në spitalin e tyre. Vetëm disa ditë para se të merreshin pamjet, pacienti, një burrë 50 vjeçar, nuk kishte asnjë simptomë, sipas CNN. Por, në kohën kur ai ishte në kujdesin e Dr Keith Mortman, shef i operacionit kraharor në spital, sëmundja kishte bërë shumë probleme në mushkëri.

Burri ishte diagnostikuar me COVID-19 dhe ishte futur në izolim në një spital tjetër, ku nuk kishte asgjë më shumë se simptoma të ngjashme me të ftohtin: ethe, kollë dhe gulçim.
Por brenda ditësh, gjendja e tij filloi të përkeqësohej me shpejtësi.
Mjekët në spitalin ku ishte fillimisht e vendosën pacientin në një ventilator, por edhe kjo nuk mjaftoi dhe ai u transferua në Universitetin George Washington (GWU).
Dr Mortman dhe ekipi i tij konvertuan skanimet e mushkërive të pacientit në një video të realitetit virtual që rikrijuan zgavrën e gjoksit të pacientit në tre dimensione në 360 gradë. /BiMedia/

Më poshtë keni linkun e videos:

https://www.dailymail.co.uk/health/article-8155797/Virtual-reality-video-reveals-coronavirus-damages-lungs.html#v-407657015912515818

By I ZH

Leave a Reply