Një ditë e zezë për Francën regjistroi 833 vdekje nga Covid-19 brenda një dite, duke e çuar numrin e vdekjeve që nga shpërthimi i epidemisë në rreth 9,000.
Informacioni u dha nga Ministri i Shëndetësisë, Olivier Veran, i cili saktësoi se në Francë janë 29.752 persona të shtruar në spital, nga të cilët 7.072 janë në gjendje të rëndë të kujdesit intensiv.
Ndër lajmet e mira është se 17.250 njerëz kanë lënë spitalin e kuruar, një rritje prej gati 1.000 pacientësh që nga dita e djeshme. Sidoqoftë, ka tension në spitale.
Ministri i shëndetësisë paralajmëroi se epidemia ishte ende në rritje dhe se masat e kufizuara të lëvizjes duhet të vazhdojnë. /BiMedia/

By I ZH

Leave a Reply